Символіка району

Рішення сесії Городищенської районної ради №10-5 від 28 листопада 2003 року

Додатоки 1,2,3,4

ГЕРБ ГОРОДИЩЕНСЬКОГО РАЙОНУ

 

         

ОПИС ГЕРБА

 

В золотому полі лазурна вузька вигнута балка, яка супроводжується угорі червленою (червоною) лірою з струнами такого ж кольору і внизу трьома схрещеними червленими (червоними) стрілами: дві в косий хрест вістрям догори, третя - в стовп вістрям вниз і просунутими скрізь покладений в балку червлений (червоний) перекинутий лук.

Щит увінчаний золотою короною з листями яблуні та колосків і обрамований двома яблуневими гілками натурального кольору, що цвітуть і які внизу оплетені золотою стрічкою, на котрій напис червленими (червоними) буквами “ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОН".

 

ПРАПОР ГОРОДИЩЕНСЬКОГО РАЙОНУ

                                   

ОПИС ПРАПОРА

        

В середині жовтого прямокутного полотнища блакитна вертикальна смуга. В древковій частині полотнища три схрещені червоні стріли, з яких дві покладені навхрест вістрям догори, а третя - вертикально вістрям вниз, і які просунуті скрізь покладений горизонтально червоний лук тятивою догори. В кінцевій частині полотнища червона ліра з струнами такого ж кольору.

Додатки до опису: співвідношення сторін полотнища 2:3 (ширина до довжини); ширина блакитної вертикальної смуги складає 1/5 ширини полотнища; розмір фігур в полотнищі складає 1/3 ширини полотнища кожна.

 

 

 

 

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

 

В гербі та прапорі Городищенського району використовується геральдична основа (основний елемент) герба адміністративного центру - ліра. Городищенська земля має не аби яку культурну спадщину. Тут народилися і прославили свою землю П. П. і С. С. Гулаки-Артемовські, навчалися і працювали Т. Г. Шевченко и Іван Ле, творив Л. П. Симиренко, багато і багато інших талановитих людей. Червоний колір ліри символізує прекрасне, пов’язане з творчістю. Ліра - символ найвидатнішого твору Городищенської землі опери «Запорожець за Дунаєм», а також емблема мистецтва, всіх творчих людей, якими так багатий цей край.

         Городище не єдиний історичний адміністративний центр в районі. Одним з перших був Мліїв - центр Мліївської волості, величезної території, яка входила до складу Черкаського повіту. Потім на землях Городищенщини існували декілька адміністративно-територіальних і військових одиниць - козацьких сотень. Їх центрами були Городище, Вільшана та Мліїв. При проведенні адміністративно-територіальної реформи в 1923 році Городище та Вільшана стали центрами однойменних районів. В символіці  Городищенського району використати геральдичну основу гербів Вільшани та Мліїва було неможливо: ці населенні пункти не мали міських знаків, не збереглися відомості про їх символіку часів полкового устрою на цих землях. Тому в районному гербі та прапорі  ці історичні центри Городищенської землі символічно позначені наступним чином. Найбільш значимими центрами Вільшана і Мліїв були в часи устрою території по військово-адміністративному принципу. Тоді Вільшанська та Мліївська сотні входили до складу Корсунського полку. Древня емблема Корсуня - лук з покладеною на тятиву стрілою. Аналогічна символіка - атрибути козацької воєнного спорядження - зображені в гербі району: перекинутий лук, скрізь який просунуті три стріли. Вони символізують три козацькі сотні на території району - Вільшанську та Мліївську, що входили до складу Корсунського полку і Городищенської, яка числилася в складі Черкаського (хоча певний час відносилась до Корсунського полку). Направлення вістря стріл вказує на цю відмінність. Зображення лука тятивою догори означає, що в такому вигляді зброя не є символом нападу, а лише оборони. Чисельні битви на території району, самі грандіозні з яких - у другій половині XVII століття під Городищем та Корсунь-Шевченківська військова операція - також відображені в символіці цими військовими атрибутами. Лук та стріли - червоні, що символізує мужність та героїзм захисників свого краю.

         Головне заняття жителів, що жили на території району упродовж віків - землеробство. Золото - символ багатства, достатку. Тому поле щита в гербі району, та полотнище прапора -  золоте.

         Район має географічну особливість: річку Вільшану, чисельні річки і озера, пагорби, з яких відкриваються мальовничі краєвиди,  це відображено однією з геральдичних фігур - лазуровою вузькою вигнутою балкою.

         Герб територіальний. Його особистістю є те, що вінець корони прикрашає рослинницький орнамент, або листя дерев, найбільш характерних, розповсюджених чи відомих в цій місцевості порід. Городищенський край уславлений садами. Тому вінець корони прикрашають стилізовані золоті листки яблуні, а щит обрамований натурального кольору гілками яблуні, на яких розпущені квіти. Між листями яблунь на короні стилізовані колоски, що відображає основне заняття жителів району. В гілки яблуні вплетена золота девізна стрічка, на якій напис червоними буквами “Городищенский район”, що вказує на належність герба цій територіальній громаді.