Увічнено подвиг лікаря

УВІЧНЕНО ПОДВИГ ЛІКАРЯ

Історія знає чимало прикладів героїчних звершень, здійснених нашими співвітчизниками. Одні залишилися в пам’яті народній, інші – непоміченими або забутими. Але всіх їх об’єднує те, що, нехтуючи небезпекою, люди ризикували собою заради інших.

Про життєвий подвиг Катерини Ниточаєвої, першої жінки-лікаря на Черкащині, яка не вбереглася, самовіддано рятуючи жителів В’язівка від епідемії сипного тифу, широким колам громадськості стало відомо недавно. Хоч та трагічна подія трапилася сто літ тому... І ось 27 червня зроблено ще один важливий крок для збереження Пам’яті. При вході до В’язівської дільничної лікарні за участі медичного персоналу та представників влади відкрито меморіальну дошку з зображенням цієї жінки-подвижниці.

У виступах голови районної ради Олександра Біби, заступника голови райдержадміністрації Тетяни Горідько, яка є ідейним натхненником проекту, головного лікаря РТМО Василя Кравченка, сільського голови Наталії Шабадаш ішлося про самовідданість ціною в життя, важливість прикладу Катерини Ниточаєвої як для медичних працівників, так і для всіх нас, заради утвердження базових принципів моральності та гуманізму. Багато щирих теплих слів було адресовано й колективу дільничної лікарні (завідувач Ліна Писанець), основу якого, як і в більшості медичних закладів, складають жінки. А оскільки ця непересічна подія відбувалася в переддень річниці прийняття Конституції України, було акцентовано увагу й на необхідності якнайповнішої реалізації положення про те, що „людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю”. Такі ж цінності сповідує і християнство. Протоієрей Богдан Жигало провів освячення пам’ятного знака.

Так завдяки організаційним зусиллям районної державної адміністрації, районної ради, В’язівської сільської ради, районного територіального медичного об’єднання за фінансової підтримки голови фермерського господарства „В’язівське” Володимира Гави зроблено велику справу увічнення подвигу.

У некролозі на смерть Ниточаєвої тодішній санітарний лікар Черкаського повіту Гавловський зазначив: „Чи варто було стільки старатися, щоб добитися знань лікаря і так швидко піти з життя?” Мабуть, варто. Катерина Микитівна прожила коротке, але гідне життя. Її світлий образ назавжди залишиться у нашій пам’яті як приклад відданого служіння народові.

Олег ПОКАСЬ